Domain Domain

XPS - EPS - Taş yünü


XPS - EPS - TAŞ YÜNÜ İSİ YALITIM LEVHALARI MUKAYESESİ
Mantolama uygulamasınada kullanılan levhalar

1. Eps Expanded Polistiren (Beyaz ve Siyah renkli ısı yalıtım levhası)
2. Xps Ekstrude Polistiren (Çeşit Renkli ısı yalıtım levhası)
3. Taşyünü ( Açık Kahverengi ısı yalıtım levhası)


 

Mantolama ısı yalıtım işlerinde genelde polistren levhalar kullanılmaktadır. Bunlar sırasıyla XPS diye adlandırılan Ekstrude Polistiren Isı Yalıtım Levhaları vede  EPS olarak bilinen şişirilmiş polistiren  köpükden elde edilen Expanded Polistiren Levhalarıdır.

Mantolamada kullanılan bu polistren levahlar olarak bilinen,XPS ve EPS‘nin birbirlerine göre avantajı yada  dezavantajı bulunmaktadır.

Her iki malzemeninde üretiminde kullanılan ana madde polistroldür,yani petrol türevi ürünlerdir.

EPS ( Expanded Polistiren ) Levhalarda üretim aşamasınada  şişirme gazı olarak pentan kullanılır.

XPS  ( Ekstrude Polistiren ) üretiminde HFCL gazı kullanılır. Pentanın hava ile yer değiştirme hızı fazladır.  HFCL çevreye karşı zararlı olmasından ötürü,birçok ülkede yasklanmıştır. Bu özelliği ayrıca yüzey yırtılması ve olışturduğu gerilimle uygulama sonrası yüzey yırtıkları ve patlamalarada sebep olmaktadır.

Her iki malzeme de 85ºC sıcaklıktan sonra bozulurlar,zaten bu sıcaklıktan sonra canlı kalmayacağı için mantolama ya da gerek yoktur.

XPS  üretim şartları gereği 23-36 dansitecivarı üretilirYoğunluk fazla malzeme manasına geldiğinden,Ekonomik olma özelliğini EPS ısı yalıtım levhasına kaptırmıştır.

EPS son yılların doğru tercihi olarak yaygınlaşmıştır,Karbon emdirilmiş karbon takviyeli türleri ile tercihler EPS lehine değişmektedir.

Isı yalıtımı dıştan yapılmalıdır,teknik akıl soğum yüzeyden başlar.Hernekadar içerden yalıtım mimkünsede,doğru tercih yeterli kalınlık ve dışarıdan yapılacak uygulamdır.

Yaygın olan ve doğru tercih  5-6 cm arasında Karbon takviyeli EPS hem ekonomik hem de daha kaliteli üretimler ile dikkat çekmektedir.16-20 Dansite yoğunluk Karbon takviyeli türlerin seçimi ile çok kaliteli yalıtımlar elde edilmektedir.

XPS sert köpük diye geçer  mavi, pembe ve yeşil gibi farklı renklerde üretilir,daha doğrusu her firma kendisi için sembol ve tanımlama içeren bir renk seçmiştir.

EPS genel anlamda beyaz olup, piyasada “Karbon takviyeli siyah” olanları da son zamanlarda yaygınlaşmıştır.Bunun yanında Antikanserojej yanmazlık yangın sürdürmezlik,alevi iletmeme gibi özelliklerde üretilmektedirler.

XPS, EPS ye göre 2 kat daha pahalıdır.

TAŞ YÜNÜ : Adından da anlaşılacağı üzere Taş yünü yanmaz özelliği ile anılır,lakin suya karşı zaafı fazla olması,ağırlığı itibarı ilr Binaya olağan üstü yük bindirmesi ile kaçınılmaktadır.

En ufak bir çatlaktan alınacak su özelliklerde kış aylarında donma ile patlamalara neden olabilir,yazın ise sarrmalar küflenmeler oluşabilmektedir.

Fiyat yüksekliği,işçilik sıkıntılarıda tercih edilme şansını azaltan nedenlerdendir.
Tags : xps,eps,karbonlu eps,karbonlu,karbon emdirilmiş,taş yünü,mukayesesi, avantajları, dezavantajları, ısı yalıtım levhası,ısı yalıtım levhaları,mantolama malzemeleri,ankar,ankarada
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret53785
Saat
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.62418.6586
Euro10.120110.1607
DYO KlimaTherm
Capatect DALMAÇYALI
Enerji Tasarrufu Ülkeyi Savunmaktır
Bina Mantolama
Mantolama Ekonomidir
Kaliteli Yalıtım Ekonomiye Katkı
Mantolama yaptır Enerjini koru