Domain Domain

Enerji Kimlik Belgesi

ENERJİ KİMLİK BELGESİ - EKB - NEDİR NASIL ALINIR 

Enerji Kimlik Belgesi yasası 1 Ocak 2011 tarihi ile yürürlüğe girmiştir.

Yasaya göre eski yeni tüm yapılar ve konutlar 2.Mayıs.2017 tarihine kadar Binalarına Enerji kimlik Belgesi almakla zorunludur.


Bundan sonraki aşamada konut alış verişlerinde ve birçok Belediye hizmetinde Enerji Kimlik Belgesi ve derecelendirmesi sınıfı sorulacaktır.

Tabiki ısı yalıtım değerleri yetersiz binalar ve konutlar Enerji Kimlik Belgesini alabilmek için Mantolama yaptıracaklardır.Enerj, kimlik Belgesinin geçerli D üstü olabilmesi için TSE 825 normlarında uygulama yaptırması gerekmektedir.Malzeme kalitesi ve kalınlığı burada önem arzeder.PEKİ,ENERJİ KİMLİK BELGESİ'Nİ NASIL ALACAĞIZ.


Mevcut binalar yani daha önce yapılmış fakat henüz enerji kimlik belgesi -EKB - almamış konutlara, Enerji kimlik belgesini Bayındırlık ve İskan Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Enerji Verimliliği Danımanlık hizmeti veren şirketler verebilecektir.

Enerji Kimlik Belgesi’nin bir nüshası mutlaka bina  yöneticisi tarafından muhafaza edilir, Diğer bir nüshasıda binada herkes tarafından görülebilecek ortak alana asılır.

Alınan Enerji Kimlik Belgesinin geçerlilik süresi 10 yıldır.Binada yapılacak değişikliklere göre Bir yıl içerisinde Enerji Kimlik Belgesi yenilenecektir.Dolayısı ile yapısal düzenlemeler Enerji Kimlik Belgesi alınmadan yapılmalıdır.

Binaların ve konutların alım satım yada kiralama işlerinde Enerji Kimlik Belgesi sorulacaktır.

5 Aralık 2008 tarihli 27075 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Binalarda Enerji Performansi Yönetmeliği ile yeni ve 1.000 m2’den büyük mevcut binaların Enerji Kimlik Belgesi almasını yasal olarak mecburi kılınmaktadır.


Bir Bina yada konutun Enerji Kimlik Belgesi alabilmesi için  için öncelikle  binanın Bina Enerji Performansı teknik tabirle (BEP) değerleri hesaplanmaktadır hesaplanmalıdır.
Enerji kimlik belgesi - ekb
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret53785
Saat
Takvim
Hava Durumu
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar8.62418.6586
Euro10.120110.1607
DYO KlimaTherm
Capatect DALMAÇYALI
Enerji Tasarrufu Ülkeyi Savunmaktır
Bina Mantolama
Mantolama Ekonomidir
Kaliteli Yalıtım Ekonomiye Katkı
Mantolama yaptır Enerjini koru